Kategorier
Nyheter

Sommaraktivitet vecka 25-26, 31-32

Du är välkommen att prova på tillämpad & spelprogrammering en vecka i sammarbete med Kosmosklubben & Stockholms stad. Aktiviteten genomförs dagtid 09.00-15.00 i vår klubblokal Sockenvägen 413.

Det behövs inga förkunskaper och ingen utrustning. Du kommer få koppla elektronik och programmera olika robotmoduler.Skapa ditt eget spel i programmet GameMaker. Kortare aktiviteter ute.

Denna aktivitet är kostnadsfri.

Medtag egen matsäck för lunch och mellis, vi förutsätter att deltagaren har ätit frukost innan.

Tillämpad Programmering

Vi har en egenutvecklad robotmodul och olika inköpta från Kina.

Att utveckla det abstrakta tänkandet och den logiska förmågan samt att introducera eleverna för datalogiskt tänkande och i digital teknik. Fyra moment är viktiga i programmering: få en idé, planera en algoritm, skriva programmet och utvärdera resultatet.

Spelprogrammering GameMaker

Skapa ditt eget spel i programmet GameMaker. Släpp kreativiteten fri! Programvaran används av såväl nybörjare och experter inom programmering. Det finns möjlighet att både använda block och programmera i kod. GameMaker innehåller även en ritnings- och animeringsfunktion som låter dig rita, skapa animationer och designa ditt spel såsom du vill ha det.

Boka aktiviteter och artiklar