Kategorier
Nyheter

Öppen verksamhet i juli & augusti

Beskrivning

Du är välkommen att prova på Robotverkstad & Programmering i sammarbete med Kosmosklubben. Aktiviteten genomförs dagtid 15.00-19.00 i vår klubblokal Sockenvägen 413.

Denna “prova på” verksamhet är avsedd för max 3 tillfällen per elev och därför är max antalet bokningar 3 tillfällen.

Det behövs inga förkunskaper och ingen utrustning. Du kommer få koppla elektronik och programmera olika robotmoduler.

Tillämpad Programmering och robotbygge

Att utveckla det abstrakta tänkandet och den logiska förmågan samt att introducera eleverna för datalogiskt tänkande och i digital teknik. Fyra moment är viktiga i programmering: få en idé, planera en algoritm, skriva programmet och utvärdera resultatet.

Spelprogrammering GameMaker

Skapa ditt eget spel i programmet GameMaker. Släpp kreativiteten fri! Programvaran används av såväl nybörjare och experter inom programmering. Det finns möjlighet att både använda block och programmera i kod. GameMaker innehåller även en ritnings- och animeringsfunktion som låter dig rita, skapa animationer och designa ditt spel såsom du vill ha det.