Kategorier
Nyheter

Kosmosklubben får stöd av Arvsfonden för tjejprojekt unga ledare

Projektet syftar till att öka intresset för programmering, robotteknik och entreprenörskap. Målet är att utveckla verksamhet som skapar en arena för integration och möten där intresse och färdigheter för matematik och programmering utvecklas.

Målgruppen är tjejer i åldern 9–18 år. Projektet ska drivas av en kärngrupp med tjejer i åldern 14–18 år. De kommer att starta upp verksamhet i nya områden genom att utbilda nya unga ledare som kan vara med att hålla i aktiviteterna. De unga tjejerna från olika områden i Stockholm ska tillsammans utveckla och testa nya aktiviteter inom teknik och programmering. De ska utforska olika områden inom till exempel design, hållbarhet och mode för att forma dynamiskt och nyskapande innehåll.

Kurser och aktiviteter ska efter projektet är avslutat ingå i föreningens och samarbetsorganisationers ordinarie verksamhet. De unga ledarna skapar nya förutsättningar för fortsättning av verksamheten och aktiviteter inom teknik och programmering.